Du er her: Alt om mig » Mine akvarier
![]() |
|
powered by FreeFind |
HVIS du ikke gider at læse om akvariet, men om
interiøre-opbygningen
af det, kan du læse artiklerne, Flamingodansens kunst
Er baggrunden i orden?
Mit 168 liters stue-akvarium
![]() |
Her er så setup´et af mit stueakvarium, som dog ingenlunde er færdigt (som det ses). Men planerne for indretningen var her så nogenlunde på plads. Det var først meningen at det skulle være et slags Takashi Armano-inspireret prydakvarium, blot blandet med lidt indvendig opbygning af flamingo og sphagnum.
Men så ville skæbnen, at jeg opdagede Red More-rødderne, og det hele tog lidt overhånd. Armano-konceptet indeholder jo blandt andet begrænsningens kunst, så de oprindelige planer gik således i vasken.
Hvis jeg havde holdt fast i Armano-konceptet, og beplantet akvariet som et sådan, ville det sammen med opbygningen og trærødderne, få beskueren til at føle, at han/hun sad mellem 2 stole.
Altså blev konceptet lavet om til et såkaldt biotopisk prydakvarium, som skulle
indeholde planter og fisk fra en given vig i et å-løb etellerandet sted på det
store Sydamerikanske kontinent - godt gemt under regnskovens tag.
Skabet kunne jeg ikke købe som jeg ville ha´ det, altså måtte jeg lavet et selv..! Det er fremstillet af stål, og det kraftige skelet er lavet af profil-rør. Hele skelettet er beklædt med 1 mm. stålplader, omhyggeligt skåret til, og bukket rundt og om hjørner og rør.
I bunden inde i skabet, er der en galvaniseret bakke, hvis jeg skulle spilde lidt vand i forbindelse med rengøringen af filteret. Der er også en hylde til foderdåsen, en skinne til forlængerledningen, og der er minsandten også en krog til fiskenet :o)
Der er 0 stilleskruer/ben i bunden af skabet, da jeg ville fordele alle kilo´erne over et så stort areal som muligt - altså hviler det hele på en stålramme. Istedet har jeg lavet en "løs" stålramme foroven, som akvariet står på, og dér sat stilleskruerne.
Det er faktisk lidt smart - hvis jeg selv ska´ si´e det - idet
hvis akvariet skal på en udstilling, ka´ man blot "tømme" det for vand, og
2 mand kan så løfte hele overdelen (med akvarium) af skabet, uden
brug af diverse værktøj. Så er det blot at bære det ud i bilen og derefter
underskabet, og så gøre det hele omvendt på udstillingen - viola..!
- skal der jo til, og det er efterhånden ved at være en let bekostelig affære. Men vil man det bedste med sit akvarium, er der ingen vej udenom - så op med pungen..!
Lampen:
- består af 2 stk. 30 watts T8 lysstofrør med reflektor. Dette er dog her medio maj 2008 ved at blive lavet om til 3 X 39 watt T5 - også med reflektorer. Derved får jeg ca. 3 gange så meget lys i akvariet, som jeg har nu. Lettere omregnet svarer det til ca. 1,4 watt pr. liter, altså dobbelt så meget som man sædvanligvis anbefaler...
Filter:
Eheim proffessionel 2324 Thermofilter.
CO2:
2 kg. trykflaske. Udvendig CO2-modstrømsreaktor, monteret på udløbsslangen fra filteret. Dupla pH-Set Delta sammen med en magnetventil, til at styre CO2-tilsætningen efter pH-værdien.
Vandtilberedning:
Bio-Plast Osmose-anlæg til fremstilling af demineraliseret vand.
Mere teknik:
Næste gang jeg får lidt penge tilovers, vil jeg indkøbe en doseringsanlæg, så den flydende plantegødning
kan tilsættes næsten kontinuerligt, og så i meget små portioner - altså næste gang der igen er + på kontoen...
Det skal jo ikke være teknik det hele - der ska´ lissom også noget levende deri.
Jeg tumlede rundt i et års tid, med hvilke fisk og planter der skulle i akvariet, men lissom præstens
prædken, er det ikke alt som holder stik...
Thayria boehlkei En flok på 15 stk af denne meget smukke Sydamerikanske tetra, skulle være akvariets øverste 3.die-dels clou. Skæbnen ville, at fiskene faldt fuldstændigt sammen med baggrunden, når man betragtede akvariet henne fra sofaen - altså man skulle knibe øjnene sammen for at få bare et lille glimt af dem... |
|
|
Phenacogrammus interruptus Istedet for Thayria boehlkei´erne flyttede der 8 stk. af denne Afriskanske tetra ind - deres "fejl" er så, at de ikke opholder sig i den øverste 3.die-del, men den nederste - SAMT at de nipper i mine planter :o( |
Hyphessobrycon bentosi 'Roberti' En flok på 15 stk. af denne meget smukke Sydamerikanske tetra, skulle gå i den nederste 3.die-del af akvariet - og GØR det..! Den kraftige røde farve får man kun frem med blødt let surt vand, og ikke for kraftigt lys - altså må de flytte når den nye lampe indvies - måske... |
|
|
Nanacara anomala I akvariet går der en trio (1,2) af denne smukke Sydamerikanske Dværgcichlide, men
de skal desværre flytte, da der ikke er "plads" til dem |
Apistogramma macmasteri Egentligt var den oprindelige plan, at jeg ville ha´ Skakbrætcichlider, men "fiske-pusheren" havde nogle som var alt for små. Altså måtte jeg finde på noget andet, og faldt over denne meget smukke Dværgcichlide fra Sydamerika- og DET har jeg ikke fortrudt..! Iøvrigt har parret konstant æg eller unger... |
|
|
Corydoras venezuelanus er pt mine absolutte favoritter. Det lykkedes mig
efter måneders eftersøgning, at opspore et kuld unger ved hjælp af min stilling som webmaster for Dansk Akvarie Union,
da jeg skulle opdatere opdrætslisterne - jeg har altså misbrugt min betroede stilling for egen vindings skyld, men jeg
er ligeglad, for nu har jeg dem - og de er dælme søde - alle 12... |
|
Chaetostomus spec. 6 stk af disse småfyre, blev indkøbt for at gøre kål på de Cyanobakterier (blågrøn-alger), som jeg gik og baksede med (og stadig gør). Men 3 døde hurtigt, og Cyano-basserne lever stadig i bedste velgående... |
Otocinclus spec. 10 stk af denne lille sugemalle, futter rundt og tager lidt af de grønne alger, men jeg kan da se, at der skal en del flere til... Jeg har skrevet spec. da jeg ikke aner hvilken art det drejer sig om. |
|
|
Caridina multidentata 12 af disse prægtige krebs har lynende travlt med deres kløer, og med den mængde Cyanobakterier der er i akvariet, har de af dem som kan li´ denne form for føde, et himmelsk grønmetallisk skær. Rejen er også kendt under populærnavnet, Amano-reje. |
Såvidt det levende, og ja - der er alt for mange fisk. Derfor må nogle af dem også holde flyttedag, og
til det har jeg jo 85´eren, hvor jeg også dyrker Cryptocoryne affinis.
Der var jo en del RedMore-rødder i akvariet, og de skulle jo "vandes ud" inden akvariet kunne tages i brug. JØSSES - hvor de svinede..! Det tog et helt år, hvor jeg så alligevel måtte springe ud i det, og starte op.
I løbet af de første 2 uger, var der en sort/brun plastic-agtig hinde på vandoverfladen, og når låget til akvariet blev lettet stank hele stuen af kloak - ikke mindre...
Vandet var BRUNT, og der var svamp og cyanobakterier over det hele. Jeg gik over til at skifte alt vandet
1 til 2 gange om ugen, for at det kunne vaskes ordenligt ud, samtidig med at jeg pøsede svampemidler i akvariet,
men lige meget hjalp det. Og som skrevet ovenfor - jeg sprang ud i det, og startede akvariet op efter et år,
selvom det ikke var helt klart til det.
|
Sådan et syn er næsten ikke til at bære, og får én til at spekulere på istedet at holde fugle...
Oktober 2007
|
Det første plante-"setup" med udelukkende (næsten) Sydamerikanske planter. Som det ses, havde jeg voldsomme problemer med blågrønalgerne, samt en masse bundslam fra RedMore-rødderne. Jeg skiftede 50% vand om ugen, men lige meget hjalp det. Det skal lige nævnes, at der på dette tidspunkt kun var 31 små fisk i akvariet (Thayria boehlkei, Hyphessobrycon bentosi 'Roberti' og Chaetostomus spec.).
Februar 2008
|
Alle Vallisneria´erne og Echinodorus bleheri´erne er røget ud, SAMMEN med alle de løse RedMore-rødder (resten må jo blive, da de er limet fast til flamingo-opbygningen). Istedet er indkøbt "almindelige" trærødder, og lidt Cryptocoryne´r og nogle Pogostemon helferi´er.
Blågrønalge-plagen er næsten historie, men...
|
Som det ses på akvariefotoet fra Oktober 2007, havde indretningen ingen tema udover flamingo-opbygningen. Derfor "lavede" jeg denne trærod i højre side (omkring det gyldne snit) med Pogostemon helferi istedet for med Anubias nana eller Microsorum pteropus, som man sædvanligvis ser i andre akvarier. Ikke et ondt ord om disse former for "trærodsbeklædninger", men jeg synes bare at man ser det så tit... Til venstre bagerst for denne "Pogostemon-rod" har jeg sat 8 stk. Cryptocoryne crispatula var. balansae, og foran disse satte jeg nogle totter Utricularia graminifolia, som så skulle danne en grøn "gade" fra forgrund og helt ind til balansae´erne. Formålet med dette var, at skabe noget dybde, forstået på den måde, at hvis man betragtede akvariet fra en bestemt position, kunne se helt ind til bagruden, og dermed få et glimt af |
|
baggrundskassen mellem stænglerne på balansae´erne.
April 2008
|
Pogostemon helferi og Cryotocoryne crispatula var. balansae vokser hurtigt og over al forventning. Foran Cryotocoryne wendti 'Mi Oya' (forrest til højre) har jeg sat nogle totter Eleocharis parvula.
Bagerst til venstre har jeg byttet om på Rotala rotundifolia og Hygrophila polysperma, som iøvrigt sammen med Hydrocotyle leucochephala lige er klippet ned nogle få dage før billedet er taget
Helt til højre på den store bare trærod, har jeg fået fat i en stor tot Javamos, som skal danne bundlag for Microsorum pteropus 'Narrow Leaf'. Dette er jeg gået bort fra igen, da jeg har fået fat i 2 halvstore stængler Bolbitis heudelotii.
Endelig er den bare plads midt i akvariet afsat til Vallisneria nana, som pt står og breder sig seriøst i mit 9 liters.
OG - som det ses, er blågrønalgerne begyndt at vende tilbage :o(
Sommeren 2008 - OMLÆGNING..!
SÅ gik den ikke længere..! NU havde jeg fået mere end nok af blågrønalgerne og deres infame tilstedeværelse. Det hele blev rykket op hårdt og brutalt (dog ikke fiskene...) - ja selv de fastlimede RedMore-rødder blev forsigtigt vrikket løse, og smidt så langt væk, at jeg herefter ikke længere kan huske at jeg har haft dem...
Kun meget få planter blev ikke smidt i komposten, og kun meget små topskud uden det mindste spor af blågrønalgerne, fik lov at blive i huset.
Og så gjorde jeg noget som jeg ikke har gjort i årtier: Jeg skyllede og rensede mit bundlag efter alle kunstens og ukunstens regler og uregler... JBL´s AquaBasis plus (bundsubstrat) blev indkøbt, og nu kunne jeg begynde forfra på en frisk.
Det gav pote..! I starten kunne jeg se enkelte små pletter af blågrønalger, men de døde heldigvis hurtigt ud, og idag kører akvariet perfekt - alt for perfekt... Faktisk er det lidt "kedeligt", da jeg nu kun skal fodre, skifte vand og ikke mindst, klippe tæt og tit.
Congo-tetra´erne røg ud ved omlægningen (de spiste af de nye planteskud), og istedet blev der indkøbt 15 stk. Trigonostigma heteromorpha (Kilepletbarbe). Nanacara anomala-parret røg også ud, og istedet flyttede flere Amano-rejer ind, således at akvariet nu indeholder 36 stk. af disse vimse småfyre.
Jeg startede på en ny gødnings-strategi, som bla. indeholdt noget så simpelt som makrogødning: Masser af Nitrat og en lille smule Fosfat - stoffer som du ikke kan finde i de gængse plantegødningsprodukter i butikkerne. Sammen med Mikro-gødning med alle sporstofferne og Kalium, kunne plantefodringen begynde efter en gødningsstrategi som populært kaldes EI-metoden (Estimative Index).
Du kan læse mere udførligt om EI
Her (åbner nyt vindue).
Efteråret 2008
Ikke meget at berette, udover at planterne groede ovenud af akvariet. Jeg havde sat en Echinodorus 'Ozelot' som solitærplante. da jeg havde læst et-eller-andet sted, at den blev omkring 35-40 cm. Den forærede jeg væk til Århus Akvarieforening´s auktion, da den blev for stor: 55-60 cm´s højde..!
Bladene kunne ikke være i akvariet, og krøllede rundt - og så skyggede den alt for meget, for de understående planter. Endvidere havde den en blomsterstængel på over én meter...
De længere oppe omtalte, Vallisneria nana, kom som planen var, i akvariet i midten. 20 stykker blev plantet, men i julen måtte de forlade akvariet igen. 64 Vallisneria´r blev hevet op, og disse var mod forventning blevet ca. 70 cm. lange.
Faktisk kan man sige, at akvariet kørte "skide godt af helvede til..."
I venstre side havde jeg jo en lille gruppe Echinodorus parvifloris 'Aquartica'. De måtte også forlade akvariet alle på nær én, som nu skulle være solitærplante istedet for Ozelotten. Det tog den overhovedet ingen notits af - den vokser bare videre med nye blade hver uge...
Bolbitis heudelotii havde jeg jo fået fat i til træroden i højre side, men det gik ikke - den var heftigt angrebet af penselalger, og det vil jeg ikke ha´ i akvariet - heller ikk´ for sportens skyld...
I stedet fik jeg en ordenlig portion af Microsorum pteropus 'Narrow Leaf', og en lille udtørret tot Javamos som
jeg ikke fik fjernet under omlægningen, har nu bredt sig et godt stykke i højre side - så den oprindelige plan ser ud til at skulle
føres ud i livet - alligevel.
Februar 2009
Ikke så meget at skrive om, da der ikke er sket noget "ekstraordinært", så jeg vil nøjes med et foto af akvariet. Jeg beklager kvaliteten, da jeg ikke rigtig kan få kameraet til at tage billeder med en højere opløsning...
|